bieganie w zimie
Sport

Czy bieganie w zimie jest zdrowe

Tegoroczna zima pokazała, że niestety w naszych miastach powietrze nie tylko należy do zanieczyszczonych, ale wręcz jest niezdrowe dla ludzkiego organizmu. W takiej sytuacji wszelkie uprawianie sportu należy zawiesić. Jako przykład weźmy popularne coraz bardziej biegi. Jednym z aspektów biegania jest większa cyrkulacja powietrza w organizmie. W czasie wysiłku fizycznego spala się więcej kalorii, a do tej czynności potrzebny jest jak wiadomo tlen. Zanieczyszczenia i smog powodują, że bieganie w zimie nie jest zdrowe

Substancje z kominów wykluczają bieganie w zimie

Biegacz oddycha więc intensywniej co jest czynnością dość naturalną. Natomiast jeżeli robi się to w zanieczyszczonym środowisku, na przykład gdy jest sporo pyłu zawieszonego, wówczas całe te zanieczyszczenia wpadają do organizmu. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, jak pył węglowy czy też inne substancje siarkowe wypadające z komina wpływają na nasze płuca. Dla biegacza jest to czas, gdy lepiej dla niego aby pozostał w domu.

Alternatywą może być jednak wyjazd za miasto. Ten pył zawieszony, zwany także od niedana niską emisją, zazwyczaj nie rozprzestrzenia się daleko od komina, dlatego już w podmiejskich lasach jest zdecydowanie lepiej.

Inne pory roku też potrafią dokuczyć

Inna formą zanieczyszczenia, niezbyt zdrową dla biegacza jest natura. A dokładnie pylenie roślin. Zdarza się, że na przykład wielkie połacie lasu o monokulturowym charakterze przez jeden dwa dni pylą co może powodować sytuację podobna do tej z zimy. Oczywiście w przeciwieństwie do pochodnych siarki taki roślinny pył nie jest tak niebezpieczny jak bieganie w zimie. Ale przede wszystkim jest bardzo nieprzyjemny podczas oddychania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *