metoda PDR
Motoryzacja

Czy warto naprawiać samochód po gradobiciu metodą usuwania wgnieceń bez lakierowania?

Korzystanie z samochodu to min. konieczność dbania o jego dobry stan. Dla właściciela oznacza to dokonywanie odpowiednich napraw, szczególnie gdy mowa o naprawach mechanicznych. Jednakże także dbanie o dobry wygląd samochodu jest zdaniem wielu posiadaczy pojazdów bardzo istotne. Bywa jednak, iż z przyczyn niezależnych od właściciela auto ulegnie uszkodzeniom. Taką sytuacją może być na przykład gradobicie, które coraz częściej występuje jako nagłe zjawisko pogodowe na terenie naszego kraju. Jednak szczęśliwie dla nas, obecnie z każdym rokiem przybywa na rynku sposobów na skuteczną i jak najmniej inwazyjną naprawę podobnych uszkodzeń np. Metoda PDR.

Metoda PDR i jej zalety

W przypadku wgnieceń na karoserii coraz częściej zainteresowanie właścicieli samochodów budzi metoda PDR. Ta niezwykle skuteczna metoda pozwala na usunięcie wgnieceń bez konieczności ponownego malowania uszkodzonych elementów. Oczywiście jej zastosowanie jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Najważniejszą kwalifikacją, mówiącą o tym czy wgniecenie można w ten sposób naprawić jest to, czy nastąpiło uszkodzenie powłoki lakierniczej. Jakiekolwiek odpryski niestety uniemożliwiają stosowanie metody PDR, gdyż zabiegi w niej stosowane mogą ten stan jedynie pogłębić. Jeżeli jednak lakier pozostał nienaruszony, wówczas bez problemu można zdecydować się na taki właśnie sposób likwidowania wgnieceń.

metoda PDR
Samochód naprawiony metodą PDR

Metoda PDR a gradobicie

Gradobicie zazwyczaj pozostawia ślady na masce czy dachu samochodu w postaci wgnieceń. W znacznej większości nie są one głębokie jak również lakier w tych miejscach nie jest uszkodzony. Dzieje się tak dlatego, że grad nie ma zbyt dużej siły i przez to nie uszkadza tak bardzo elementów karoserii. Dlatego też metoda PDR jest jedną w lepszych, które wykorzystuje się do usuwania wgnieceń powstałych po gradobiciu. Elementy takie jak maska łatwo bowiem zdemontować i bez problemu zastosować metodę masowania blachy. Tak samo często metodę tą wykorzystuje się w przypadku dachu auta, tutaj jednak nie demontuje się dachu, a jedynie usuwa podsufitkę aby zapewnić sobie bezproblemowy dostęp do naprawianego elementu.

Metoda PDR jest znacznie tańszą metodą niż inne, nie pociąga za sobą bowiem konieczności lakierowania samochodu. W sytuacji takiej jak gradobicie może się niestety okazać, iż uszkodzenia występują niemalże na każdej części samochodu, tym samym rodzi to konieczność malowania praktycznie całego pojazdu.

Obecnie na rynku powstaje coraz więcej firm, trudniących się na co dzień wykonywaniem takich usług jak również dysponujących coraz lepszymi i nowocześniejszymi narzędziami, pomocnymi przy takich czynnościach. Zanim podejmiesz decyzje o malowaniu sprawdź czy Twojego samochodu nie można naprawić bez szpachlowania i zostawiania śladów przebytej naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *