numer VIN
Motoryzacja

Czym jest numer VIN i dlaczego warto go sprawdzić przed zakupem?

Zakup samochodu wzbudza w każdym z nas ogromną euforię oraz radość. Zanim jednak wsiądziemy za kierownicę zakupionego auta, warto przed podpisaniem umowy kupna – sprzedaży sprawdzić numer VIN. Czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Może się bowiem okazać, że zamierzamy zakupić feralny samochód z niepewnego źródła.

Decydując się na zakup używanego samochodu warto wykazać się ogromną czujnością oraz rozwagą, gdyż w dzisiejszych czasach istnieje duża ilość podejrzanych pojazdów. Aby nie zakupić kradzionego samochodu, warto przed zawarciem transakcji dokładnie sprawdzić VIN – numer identyfikacyjny pojazdu. Nigdy nie kupujmy auta, którego numer VIN w poszczególnych miejscach w pojeździe jest inny jak w dokumentach takich jak: karta pojazdu oraz w dowód rejestracyjny. Jeśli sprzedawca ukrywa numer identyfikacyjny pojazdu to znaczy, że nie jest to samochód warty naszego zainteresowania.

Co to jest numer VIN?

Numer VIN inaczej Vehicle Identification Number to znak identyfikacyjny. Który posiada każdy wyprodukowany pojazd samochodowy. Każde znajdujące się na rynku auto posiada swój własny i niepowtarzalny numer VIN. Dzięki któremu za pomocą specjalnego raportu można dokładnie sprawdzić jego historię. Ów raport można bez problemu zamówić w serwisie VIN-Info. Zawiera on dane techniczne i wyposażenie pojazdu. Informacje o szkodach i kolizjach. Chronologiczną historię pojazdu, informacje o wezwaniach serwisowych, archiwalne zdjęcia pojazdu i co najważniejsze sprawdzenie baz kradzionych pojazdów.

Numer identyfikacyjny każdego pojazdu składa się z 17 znaków różnych liczb i cyfr. Przy pomocy tych znaków można ustalić producenta, rodzaj nadwozia, model pojazdu i silnika oraz typ skrzyni biegów.

Pierwsze trzy znaki numeru VIN są międzynarodowym kodem producenta. Dzięki czemu możemy dowiedzieć się jaki koncern produkował dane auto. Kolejne sześć znaków stanowi spis cech pojazdu. Można tu znaleźć informację o konstrukcji auta, rodzaju nadwozia i silnika. Oraz układzie napędowym. Natomiast ostatnie osiem znaków jest numerem seryjnym pojazdu.

Dlaczego warto zweryfikować samochód używany sprawdzając numer VIN?

Sprawdzenie auta po numerze VIN dostarcza kupującemu dawkę informacji o samochodzie, którym jest zainteresowany. Szczegółowy raport VIN pozwala w łatwy sposób porównać informacje znajdujące się w nim. Z tymi które sprzedawca umieścił w ogłoszeniu o sprzedaży pojazdu. Jeśli okaże się, że zamieszczone w ogłoszeniu informacje nie zgadzają się z danymi w raporcie, to można przypuszczać, że handlarz nie jest wobec nas szczery i ma coś do ukrycia.

Zazwyczaj stan technicznym takiego pojazdu jest nie najlepszy. A co więcej mamy do czynienia z autem powypadkowym, w które nie warto inwestować. Ponadto samochód taki może mieć cofnięty licznik. Raport VIN pozwala nam dokładnie zweryfikować faktyczny stan licznika. Samochód z ukrytym numerem VIN może też pochodzić z kradzieży. A zakup takiego auta wiąże się nie tylko ze stratą gotówki, ale również z poważnymi konsekwencji prawnymi. Otóż nabywca kradzionego auta może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Gdyż sąd może mu postawić oskarżenie o paserstwo.

Ponadto raport VIN określa faktyczne wyposażenie danego modelu auta podczas jego produkcji. Brak poszczególnych części czy zastąpienie ich zamiennikami to idealny powód do rezygnacji z zakupu. A przynajmniej negocjacji korzystnej ceny.

Polecamy: Czy silniki diesla odchodzą do lamusa?

Gdzie znajduje się numer VIN w samochodzie?

Każdy pojazd ma umieszczony numer VIN w kilku miejscach. I jego umieszczenie zależy od producenta danej marki samochodu. Po pierwsze znajduje się on w polu oznaczonym literą “E” w każdym dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz w karcie pojazdu. Po drugie numer VIN znajduje się na tabliczce umieszczonej na nadwoziu auta. Która jest zazwyczaj umieszczona w takich miejscach jak: prawy środkowy lub prawy przedni słupek karoserii. Lewa strona podszybia oraz okolice prawego przedniego fotela. Ponadto numer VIN może być nabity i w takiej formie występuje bardzo często na komorze silnika, prawej stronie ramy nośnej oraz przy prawym przednim nadkolu.

Podczas kupna samochodu należy mieć zawsze na uwadze fakt, że sprzedawca, który nie ma nic do ukrycia, nie powinien mieć problemów z podaniem takiego numeru klientowi zainteresowanemu nabyciem pojazdu.

Zakup używanego samochodu to niemały wydatek, więc warto chronić się przed tym, aby nie wyrzucić oszczędności w “błoto”. Rzetelne oraz dociekliwe sprawdzenie auta z pewnością uchroni każdego kupującego przed dokonaniem feralnego zakupu u nieuczciwego handlarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *