wypadek samochodowy
Motoryzacja

Czym się różni kolizja od wypadku?

Wielu kierowcom często na drodze przytrafia się nieprzyjemne zdarzenie drogowe, w wyniku którego ucierpiał on sam albo pasażerowie innego pojazdu. W wielu przypadkach osoby poszkodowane zastanawiają się czy owe nieprzyjemne w skutkach zdarzenie należy kwalifikować jako kolizję czy wypadek komunikacyjny.

Ogromny ruch samochodowy na drogach sprawia, że coraz częściej dochodzi do różnych, nieprzyjemnych w skutkach zdarzeń drogowych. Prowadząc samochód trzeba zachować wielką rozwagę, gdyż w dzisiejszych czasach o nieszczęśliwy incydent drogowy nie jest trudno. Do nieszczęśliwych zdarzeń samochodowych dochodzi w naszym kraju niejednokrotnie każdego dnia.

Biorąc udział w takim zdarzeniu drogowym warto wiedzieć czym różni się kolizja od wypadku samochodowego. Rozróżnienie tych dwóch podstawowych pojęć ma bardzo istotne znaczenie, gdyż od kwalifikacji zdarzenia zależy to, jak powinniśmy się zachować.

Co to jest wypadek drogowy?

Liczba wypadków na polskich drogach ciągle wzrasta. Liczne grono kierowców, szczególnie tych, którzy z wypadkiem komunikacyjnym mają styczność po raz pierwszy, nie wie jak powinni się zachować w takiej trudnej sytuacji. Zatem warto wiedzieć co to jest wypadek drogowy. Według ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, wypadek drogowy jest zdarzeniem w ruchu drogowym, którego skutkiem jakaś osoba poniosła śmierć lub doznała obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.

Gdy dochodzi do takiej sytuacji na drodze wówczas należy jak najszybciej zawiadomić o wypadku pogotowie ratunkowe, policję oraz straż pożarną. W tym celu najlepiej jest zadzwonić pod numer 112. Dzięki czemu dyspozytor odbierający telefon powiadomi o zdarzeniu poszczególne służby ratunkowe.

Zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe należy udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. W żadnym wypadku nie należy ignorować bólu głowy poszkodowanego oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Gdyż dolegliwości takie mogą świadczyć o poważnym urazie kręgosłupa.

Do czasu przyjazdu policji, w żadnym wypadku nie wolno przestawiać pojazdów biorących udział w zdarzeniu. A miejsce wypadku należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu należy umieścić na drodze trójkąty ostrzegawcze. Wszystkie potrzebne dokumenty, w których opisane będą okoliczności wypadku, sporządza policja.

Co to jest kolizja samochodowa?

Kolizja jest nieco łagodniejszym zdarzeniem drogowym. I nazywamy nią takie zdarzenie komunikacyjne, w którym nie ucierpiały żadne osoby, a jedynie pojazdy w nim uczestniczące. W czasie takiego zdarzenia drogowego dochodzi tylko do uszkodzenia mienia. Oprócz rozbitego samochodu często zostaje uszkodzony płot prywatnej posesji czy słup drogowy.

W przypadku kolizji drogowej kierowcy uczestniczący w tym zdarzeniu powinni czym prędzej usunąć uszkodzone pojazdy z drogi. Oraz pozbierać rozbite części samochodu. Które to mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.

W wyniku takiego zdarzenia drogowego wzywanie policji nie jest konieczne. Kierowcy uczestniczący w kolizji mogą spróbować dojść do porozumienia samodzielnie. Bez ingerencji policjantów. Jeśli jednoznacznie stwierdzą, kto odpowiedzialny jest za kolizję. To wówczas powinni spisać stosowne oświadczenie i złożyć na nim czytelny podpis. W spisanym oświadczeniu powinny być zawarte niezbędne informacje takie jak: dane sprawcy wypadku, kategoria i numer prawa jazdy, nazwa firmy ubezpieczeniowej, numer polisy i czas trwania ubezpieczenia oraz opis okoliczności kolizji.

Gdy jednak stronom nie uda się dojść do porozumienia i żadna strona nie chce przyznać się do winy, wówczas to niezbędne staje się wezwanie policji. Która rozstrzygnie okoliczności zdarzenia. Wezwanie policji do kolizji wydaje się jednak w każdym przypadku zasadne. Gdyż dzięki temu możemy uniknąć późniejszych rozczarowań na etapie wypłaty ewentualnego odszkodowania.

Polecamy: Czym jest numer VIN i dlaczego warto go sprawdzić przed zakupem?

Wypadek i kolizja – a zakup używanego samochodu

Pojęcia wypadku oraz kolizji warto umieć rozróżniać. Gdyż ma to zasadnicze znaczenie podczas kupna samochodu. Często czytając w ogłoszeniu motoryzacyjnym stwierdzenie, że samochód jest bezwypadkowy wielu kupujących myśli, że jest to oryginalny samochód bez żadnych uszkodzeń. Tymczasem jest to bardzo błędne myślenie.

Podczas kupna auta należy pamiętać o tym, że samochód bezwypadkowy, mógł również być rozbity. Gdyż mógł brać udział w kolizji. Gdy w aucie biorącym udział w kolizji, wymienione zostaną uszkodzone części, a blacha naprawiona, wówczas auto takie jest określane w ogłoszeniu jako bezwypadkowe, co jest bardzo mylną i podchwytliwą informacją dla osoby kupującej samochód.

Warto zatem inwestować tylko i wyłącznie w samochody bezkolizyjne oraz bezwypadkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *