pokój dla ucznia
Kobieta

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Wiele można znaleźć w sieci inspiracji na pokój dla dziecka, jednak w większości są to pokoiki niemowląt lub przedszkolaków. Tymczasem jak urządzić pokój dla ucznia? Z pewnością w takim pokoju nie może być zbyt wielu elementów rozpraszających uwagę, a zarazem obowiązkowym wydaje się być biurko. Faktycznie pokój dla ucznia powinien skupiać się na komforcie nauki, co za tym idzie istotne jest ustawienie biurka względem okna, zapewnienie przestrzeni blatu roboczego, jak też miejsca na przechowywanie książek, przyborów szkolnych, tornistra itd.

Przedziały wiekowe

Przedziały wieku w jakich pokój dziecka wymaga metamorfozy są dość luźno ustawione. To rodzice znają najlepiej swoje dziecko i wiedzą, kiedy w pokoju dziecka powinno znaleźć się miejsce do nauki i jak ono ma wyglądać. Fakt urządzenia pokoju dla ucznia nie przekreśla walorów edukacyjnych pokoi dla dzieci młodszych, w których dziecko również wiele się uczy. Co do zasady w okolicy siódmego roku życia, kiedy dziecko zaczyna edukacje w szkole pojawia się potrzeba urządzenia pokoju dla ucznia. Niemniej pokój siedemnastolatka to nadal pokój ucznia, mimo iż różnica w urządzeniu jest widoczna gołym okiem. Zatem modyfikacje w pokoju ucznia są niezbędne wraz z wiekiem właściciela pokoju.

Kluczowy element

Kluczowym elementem wyposażenia pokoju dla ucznia jest miejsce nauki, czyli wygodne, przestronne biurko z dostosowaną wysokością do wzrostu oraz oświetleniem. Prócz biurka równie ważne jest krzesło do biurka, by było wygodne i korygowało pozycję kręgosłupa. Zdrowy tryb nauki to gwarancja sukcesów w nauce. Bezwzględnie w pokoju ucznia nie może brakować blatu, stołu, biurka na którym uczeń mógłby pisać, odrabiać lekcje, rysować. Coraz częściej w tymże pokoju pojawia się też komputer. Mimo iż większość dzieci korzysta z komputera wyłącznie do celów zabawy, to jednak im dziecko jest starsze tym bardziej komputer służy nauce. Stąd też lokalizacja komputera jest ważna. Komputer nie może zajmować większej części biurka, które służyć ma nauce. W takiej sytuacji warto przemyśleć dostawienie drugiego biurka typowo komputerowego.

Biblioteczka kontra laptop

Niegdyś wiedzę czerpało się wyłącznie ze źródeł pisanych, zwykle z książek. To też pokoje uczniów XX wieku zawierały obowiązkowo biblioteczkę. Mógł być to regał lub szafka, jednak książki były zawsze obecne w pokoju ucznia. Dziś czasy się zmieniły i coraz rzadziej książki są obecne w pokoju dziecka, ucznia, a zwłaszcza nastolatka, studenta. Mimo wszystko miejsce na książki, gazety, albumy warto wydzielić, chociażby z uwagi na estetykę. Z drugiej zaś strony skoro rezygnujemy z biblioteczki musimy liczyć się z obecnością komputera, laptopa jako skarbnicy wiedzy, źródła naukowego.

Nie tylko nauka

Pokój dla ucznia to także pokój mieszkalny. Co za tym idzie w pokoju musi znaleźć się także miejsce na odpoczynek, przechowywanie odzieży, jak też kącik rozrywki i relaksu. Im uczeń jest starszy, tym charakter rozrywki się zmienia. Początkowo są to zabawki, klocki, lalki i gry planszowe, z czasem ubywa zabawek, przybywa książek. Czasem komputer, telewizor, a czasem gitara, worek treningow czy toaletka, kosmetyczna. Elementy te winny współgrać ze sobą w jedną całość.

Więcej o tym jak zaprojektować wnętrza swojego domu lub mieszkania dowiesz się tutaj»  https://visoodesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *