kabiny prysznicowe
Warto wiedzieć

Jak czyścić szklane kabiny prysznicowe?

Szklane kabiny prysznicowe prezentują się w łazience lekko i estetycznie. Niestety wymagają pielęgnacji, zadbania o ich wygląd. Metalowe elementy zachodzą rdzą, szklane zaś kamieniem i licznymi osadami. Jak walczyć z zabrudzeniami? Współczesna chemia pomaga w utrzymaniu kabiny prysznicowej w czystości. Zaletą szkła jest bezwzględnie gładka powierzchnia, aczkolwiek w zależności od modelu szklana kabina może posiadać wiele zakamarków, gdzie trudno jest dokładnie ją umyć. Dlatego kluczowa jest prewencja i systematyczność.

Kabiny prysznicowe XXI wieku

Już na etapie wyboru kabiny prysznicowej można zadbać o ułatwienie w czyszczeniu szklanej kabiny poprzez zakup kabiny ze specjalną powłoką, dzięki której woda nie przywiera do szkła a swobodnie spływa nie pozostawiając śladów. Niestety nie oznacza to, iż kabina sama się umyje. O ile czysta woda spłynie, to już woda z mydlinami pozostawi swój ślad na szkle.

Mycie kabiny szklanej

Z jednej strony szkło to materiał bardzo wdzięczny do mycia, z drugiej strony na szkle widać zarówno kurz jak i odciski palców, smugi itp. Poza detergentami nowej generacji mamy możliwość do walki z pleśnią, rdzą i kamieniem, tłuszczem czy kurzem metodami domowymi jak ocet, czy kwasek cytrynowy. Są równie skuteczne, tańsze i ekologiczne. Poza usuwaniem brudu zadbać należy również o przezroczystość szkła. Polerowanie powierzchni szklanych w przypadku kabiny prysznicowej to walka z wiatrakami, bowiem po każdym użyciu wody kabina wymaga osuszenia i polerowania. Mimo to wiele osób chcąc mieć perfekcyjnie wysprzątaną łazienkę stosuje gumowe ściągaczki do szyb. To łatwy i szybki sposób na usunięcie wody ze szkła. Kwestią nawyku jest użycie ściągacza po każdej kąpieli.

Systematyczne czyszczenie

Szklana kabina prysznicowa wymaga czyszczenia na bieżąco, w przeciwnym razie szkło może zajść trudnym do usunięcia nalotem. Woda w większości wodociągów jak i studni jest zakamieniona co powoduje odkładanie się kamienia na szkle. Czyszcząc kabinę szklaną codziennie unikamy trudności z jej szorowaniem po dłuższym czasie. Dodatkowym problemem osadów i smug na szkle są środki myjące, jak mydła, szampony, żele, oleje. Po ich użyciu i niedokładnym spłukaniu na szybach pozostaje tłusty osad, w zależności od używanych środków może być on również zabarwiony. Co więcej para wodna która wraz ze spadkiem temperatury się skrapla może przyczynić się do mało estetycznego wyglądu kabiny prysznicowej.

Smugi i krople

Stosując specjalne środki myjące do szkła można uniknąć smug na kabinie szklanej, jednakże po użyciu prysznica, deszczownicy ściany kabiny nie będą wolne od kropli. Jeśli woda samoistnie będzie parować i schnąć zapewne pozostaną ślady kropel na szkle. Stąd też aby kabina prysznicowa była idealnie czysta warto wybierać szkło strukturalne bądź też po każdym użyciu przemywać ściany kabiny ściągaczem gumowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *