Kupno pierwszego auta to zwykle pierwsza poważniejsza decyzja finansowa, często podejmowana już w młodości. Nie zawsze trafiona. Jak się zatem ustrzec przed najczęstszymi błędami popełnianymi przy zakupie auta? Odpowiednio się przygotować.
Przede wszystkim – finanse!
Przygotowanie pod względem finansowym do zakupu auta wydaje się być oczywiste. Jednak jak się okazuje – nie dla wszystkich. Wielu młodych ludzi wiedzionych chęcią posiadania na własność wozu, kupno pierwszego auta traktuje bardzo nierozważnie. Często wydają na to pierwsze – i jedyne – zaoszczędzone pieniądze. Kupując auto trzeba być przygotowanym nie tylko na jego zakup, ale i eksploatację. Owszem, można kupić tanie auto za 2 tysiące złotych. Jednak nie zawsze jest to trafna inwestycja. Takie auto szybko może się zepsuć i trudno jest się go później pozbyć. Lepiej jest mieć w zanadrzu przynajmniej 2-3 tysiące złotych więcej niż planujemy wydać na zakup auta. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że w założonych widełkach cenowych nie znajdziemy niczego, co będzie odpowiadać naszym potrzebom. Wówczas trzeba będzie nieco podwyższyć te widełki. Weźmy również pod uwagę, że kupno pierwszego auta to również jego rejestracja, ubezpieczenie, być może przegląd techniczny, naprawa drobnych usterek. To również kosztuje.
Polecamy: Uszkodzenie uszczelki pod głowicą: objawy i przyczyny awarii
Po drugie – nie podejmuj decyzji sam
Jeśli dotychczas nie miałeś samochodu, kupno pierwszego auta może być dużym wyzwaniem. Jak kupić używane auto w niskiej cenie, w dobrym stanie i nie stracić na tym? Najlepiej nie liczyć tylko na siebie. W takich sprawach warto się zdać na kogoś doświadczonego. Jeśli dobrze poszukamy, pewnie uda się znaleźć wśród znajomych dobrego mechanika. Jeśli nie mechanika, to przynajmniej kogoś, kto sporo jeździ i miał już w życiu kilka aut. Taka osoba może jeździć z nami na oględziny samochodu. Podpowie, które ogłoszenie może być warte swojej ceny, a jakich najlepiej unikać. Na miejscu obejrzy samochód i chłodnym okiem spojrzy na pewne ewentualne usterki.
Czytanie artykułów motoryzacyjnych i zainteresowanie samochodami to jedno, a doświadczenie i praktyka drugie. Osoba druga przy zakupie jest szalenie przydatna. Będzie potrafiła obiektywnie spojrzeć na przedmiot zakupu i ocenić jego faktyczną wartość. Byłoby to trudne ze strony osoby, która bardzo pragnie zakupić auto i kuszona niską ceną jest w stanie przymknąć oko na wiele niedoskonałości. Przygotowanie się do zakupu auta powinno także obejmować wszelkie aspekty prawne i ubezpieczeniowe.
Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę – przejrzyj ich wiele i prześpij się z tym. Trudno jest podejmować jakiekolwiek trudne decyzje pod wpływem emocji.