Przyczyn nadmiernego zużycia opon może być bardzo wiele. Wbrew powszechnie panującej opinii nie zawsze winne jest zawieszenie, choć faktem jest, iż zużycie części układu jezdnego w znacznej mierze przyczynia się do zużycia opon.
Nieodpowiednie ciśnienie to najbardziej oczywista przyczyna, dla której nasze opony zbyt szybko się zużywają. To, jakie ciśnienie powietrza jest prawidłowe, zawsze podane jest w instrukcji obsługi samochodu. Jeżeli jednak nie możemy tej informacji tam znaleźć, poszukajmy nalepki w swoim aucie. Najczęściej znajduje się ona na boku drzwi kierowcy. Zasadniczo, prawidłowe ciśnienie wynosi od 2, 5 do 2, 9 bara. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju opony w naszym samochodzie i ciężaru auta.
Nadmierne zużycie opon najczęstsze przyczyny
Istotną informacją, która pozwoli nam ustalić przyczyny nadmiernego zużycia opon jest to, w którym miejscu występuje zużycie. Jeżeli jest to centrum bieżnika, a rowki na bokach są nadal głębokie, to oznacza, że w naszych oponach było zbyt duże ciśnienie. Z kolei zaś, jeżeli w oponach zużyte są boki bieżnika, a czasem nawet ściana boczna opony, to mamy do czynienia ze zbyt niskim ciśnieniem. Jeżeli para opon z jednej osi ma bardzo podobne zużycie (podcięta wewnętrzna bądź zewnętrzna część bieżnika) to najczęściej mamy do czynienia ze źle ustawioną zbieżnością.
Natomiast, jeżeli opony zużyte są w ten sam sposób, należy sprawdzić geometrię zawieszenia.
Jeżeli podczas jazdy przy niskich prędkościach czujemy drgania kierownicy, to może świadczyć, o tym, iż nasze opony „ząbkują”. Czyli doszło do zużycia obwodu. To niestety może wskazywać na poważne zużycie amortyzatorów bądź na nieprawidłową pracę hamulców.