samochody na zimę
Motoryzacja

Najlepsze samochody na zimę

Dla większości kierowców okres zimowy jest dużą zmorą, z powodu stresujących i niebezpiecznych warunków drogowych. Główną i najważniejsza zasadą jest zastosowanie specjalnych opon zimowych, które zapobiegną niebezpiecznym sytuacjom. Jednak nie każdy wie, że na rynku zostały stworzone samochody na zimę specjalnie przystosowane.

Głównie charakteryzują się one napędem 4×4, dzięki czemu mamy większą szanse na dojazd nawet na ekstremalnych drogach. Ważny jest także większy prześwit, który jest ważny w drogach zaśnieżonych, ponieważ nie musimy obawiać się, że samochód zawiesi się na „brzuchu”. W takich samochodach ważna jest także odpowiednia waga samochodu, by nie był ani za lekki, ani za ciężki. Poniżej przedstawimy Państwu 5 samochodów, które najlepiej sprawdzą się w okresie zimowym.

Samochody na zimę – zestawienie

Pierwszym, cenionym jest Mitsubishi Pajero Pinin. jest to samochód, który jest w stanie dojechać wszędzie, dzięki zastosowaniu skutecznego napędu 4×4. Spotkać możemy się dwoma rodzajami napędu, jednak najskuteczniejszym będzie wyposażenie w system SS4-i, gdzie podstawowym zakresem jest napęd na tylną oś. Odpowiednie ustawienie lewarka pozwoli na automatyczne dołączenie przednich kół. Istnieje też możliwość odpowiedniego załączenia do tereny sprzęgła z automatyczną blokadą sprzęgła lub z reduktorem. Zastosowana samonośna konstrukcja wraz z wzmocnioną ramą, oraz sztywnym mostem tylnim, pozwoli na jazdę po ekstremalnych i ciężko zaśnieżonych terenach.

Kolejnym samochodem o bardzo podobnej budowie jest Toyota RAV-4 I. Dodatkowo wyposażona jest w centralny mechanizm różnicowy i blokadę.

Następnym interesującym samochodem na zimę jest Honda CR-V I. W tym przypadku napędem zawiaduje układ pomp hydraulicznych, gdzie w sytuacji poślizgu przednich kół dołącza się tylna oś. Dzięki czemu możemy bez problemu wyprowadzić samochód na prostą. Również dzięki większemu prześwitowi dobrze poradzi sobie na nieodśnieżonych drogach.

Na okres zimowy polecany jest także Subaru Forester I. Charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością, oraz silnikiem typu bokser. Może dać dużo frajdy podczas jazd na śniegu, lub oblodzonych powierzchniach. Posiada cechy typu kombi, jak i SUV-a, dzięki czemu jest pojemny, ale również posiada prześwit.

Ostatnim w tym zestawieniu wartym uwagi jest Fiat Panda 4×4. Głównie mowa o wersji, która posiada blokadę mechanizmu różnicowego 4×4 Cross. Samochód o nie wielkim gabarycie, małym zwisie i napędzie na tylne koła, idealnie poradzi sobie w wielu sytuacjach, np, bez problemu poradzi sobie ze stromymi podjazdami, czy z zakopaniem się w śniegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *