nordic walking
Sport

Nordic walking – idealny sport dla seniorów

Nordic walking to sport dla osób w każdym wieku, jednak szczególnie poleca się jego uprawianie seniorom. Dlaczego? Nordic walking to maszerowanie w tempie, które każdy może indywidualnie dostosować do swoich potrzeb, dzięki czemu sport ten nie obciąża nadmiernie organizmu. Sprawdź, jakie korzyści płyną z regularnego uprawiania nordic walking.

Nordic walking – na czym polega?

Nordic walking, czyli rytmiczne maszerowanie z kijkami to popularny sport niewymagający długich i żmudnych przygotowań. Nordic walking można trenować w każdym miejscu – zarówno w mieście, na wsi, w lesie czy górach. By zacząć uprawiać ten sport musimy zakupić kijki, które swym wyglądem przypominają te narciarskie, choć różnią się od nich wagą i zakończeniem. Kijek powinien być lekki i odpowiednio dopasowany do dłoni. Ważna jest też ich długość. W celu doboru długości należy w butach, w których zamierzamy uprawiać nordic walking stanąć prosto i trzymając w ręku kijek zgiąć rękę w stawie łokciowym pod kątem prostym. Jeśli przy takim ułożeniu ciała kijek ustawiony jest idealnie w pozycji pionowej to znaczy, że udało nam się wybrać właściwy model dla siebie. Kijki do nordic walking posiadają ostre zakończenia, jednak do trenowania tego sportu w mieście nakłada się specjalne gumowe nakładki. Sklepy sportowe oferują szeroki wybór kijków do nordic walking, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie właściwy model dla siebie.

Jak uprawiać nordic walking?

Seniorzy chcący uprawiać nordic walking nie muszą się do tego sportu specjalnie przygotowywać. Jedyne czego potrzebują to kijki, wygodne obuwie sportowe zapewniające stopom stabilną pozycję oraz niekrępujący ruchów, luźny przewiewny strój sportowy. Oprócz tego, przed rozpoczęciem uprawiania nordic walkingu trzeba zaznajomić się i opanować technikę marszu. Jego tempo trzeba indywidualnie dostosować do swoich możliwości. W czasie maszerowania należy utrzymywać odpowiednią pozycję ciała. Sylwetka musi być wyprostowana, barki rozluźnione, a mięśnie brzucha wciągnięte. Wykonując krok, stopa w pierwszej kolejności powinna dotknąć podłoża piętą, a następnie środkiem podeszwy. Odbicie z palców kończy krok. Kroków nie wolno wydłużać, powinny one mieć długość naturalną dla każdej osoby. W czasie marszu kijki wbijamy pod kątem 60 stopni.

Jakie korzyści dla seniorów niesie za sobą uprawianie nordic walking?

Trenowanie nordic walking przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji zdrowotnej. Wśród korzyści płynących z regularnego uprawiania nordic walking przez seniorów wymienia się:

  • Wzmocnienie serca i mięśni całego ciała.
  • Poprawę pracy układu oddechowego.
  • Wsparcie pracy układu immunologicznego, co jest szczególnie istotne dla osób starszych, u których wraz z wiekiem dochodzi do naturalnego spadku odporności.
  • Redukcja działania adrenaliny we krwi, a co za tym idzie – zmniejszenie poziomu stresu.
  • Zwiększenie kondycji fizycznej.

Warto również podkreślić, że marsz z kijkami nie obciąża stawów i kręgosłupa, dlatego nordic walking mogą uprawiać osoby zmagające się ze zmianami zwyrodnieniowymi czy osteoporozą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *