Ochrona witryny
Warto wiedzieć

Ochrona witryny czyli pamiętaj by zrobić kopie zapasową

W internecie ciągle przybywa stron internetowych. Nie wszystkie jednak są wystarczająco chronione przed utratą danych. Dlatego nie mając kopii zapasowej strony, w przypadku kiedy ulegnie ona zawirusowaniu, uszkodzeniu nie pozostaje nam nic innego jak stworzenie witryny od nowa. Odbudowanie danych, baz kontaktów, komentarzy niestety może trwać bardzo długo a czasami wcale nie uda się tego odzyskać. Dlatego potrzebna nam jest kopia zapasowa witryny. Taka ochrona witryny to nic innego jak jej duplikat, który możemy zmagazynować w dowolnej przestrzeni w sieci lub na dysku twardym. Podobnie jak kopiujemy pliki tekstowe czy graficzne, również całą witrynę możemy skopiować.

Ubezpieczaj się

Wszystkie dane wymagają w Internecie ochrony. Stworzenie strony internetowej wymaga zebrania wielu danych i wiele pracy. Szkoda więc byłoby w jednej chwili to wszystko stracić. Dlatego też na wypadki utraty danych można i trzeba się zabezpieczyć. Kopia zapasowa strony internetowej to świetne zabezpieczenie na okoliczność wystąpienia nieoczekiwanego błędu. Jeśli uważasz że kopii nie potrzebujesz to zapewne jeszcze nigdy nie zdarzyło Ci się stracić danych.

W brew pozorom nie jest łatwo odzyskać dane z witryny. Częściowo bywa to możliwe, jednak bez kopii zapasowej jest to bardzo pracochłonne. Utrzymując witrynę w internecie powinniśmy wykonywać przynajmniej od czasu do czasu jej kopię zapasową. Wówczas nie trzeba się martwić o to że dane nam przepadną. Kopia zapasowa to pełen komplet danych aktualnych na chwilę wykonania kopii. Oznacza to, że w razie awarii serwera lub innej usterki możemy uruchomić stronę w wersji z chwili wykonania backupu. Nie musimy przechowywać danych częściowych, wystarczy skopiować całość witryny.

Bezpieczeństwo w sieci

Bez wątpienia w sieci nie jest bezpiecznie. Im bardziej wartościowa strona internetowa tym ataków na nią jest więcej. Również awaria wydarzyć się może zupełnie niezależnie od tego czemu poświęcona jest strona, czy jest popularna itd. Od czasu do czasu mamy do czynienia z awariami u hostingodawcy, również tymi na skalę światową. To ryzyko jakie trzeba wpisać w prowadzenie strony i to od tego ryzyka warto ubezpieczyć się tworząc kopie zapasową witryny internetowej.

Jak to zrobić przeczytasz na blogu firmy WHITEGHOST w artykule: Jak wykonać kopię zapasową i przywrócić witrynę WordPress za pomocą UpdraftPlus.

Tak rozumiana ochrona witryny to bardzo komfortowe rozwiązanie. Z tej opcji skorzystać można na wiele sposobów. Począwszy od skorzystania z usługi backupu u hostingodawcy a skończywszy na własnym dysku lub w chmurze. W większości paneli administracyjnych dzięki specjalnym wtyczkom można proces kopii zapasowej zautomatyzować. Nie musimy za każdym razem pamiętać o tym sami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *