odnowienie elewacji
Warto wiedzieć

Odnowienie elewacji zamiast ocieplenia

Odnowienie elewacji budynku można przeprowadzić całościowo jak również miejscowo. Miejscowe mycie i malowanie elewacji stosuje się zwykle w związku ze wymianą okien lub drzwi, bądź przebudową, remontem fragmentu budynku. Elewacje sprzed dwudziestu, trzydziestu i więcej lat nie prezentują się estetycznie, zwłaszcza kiedy były pierwotnie bardzo jasne. Wpływa to na odbiór całego budynku jako zniszczonego i mało atrakcyjnego.

Ocieplenie przy okazji

Niektórzy ocieplają budynki przy okazji potrzeby odświeżenia ich elewacji, inni zamiast ocieplenia stawiają na malowanie elewacji. Malowanie zawsze dodaje świeżości, daje budynkowi estetyczny wygląd, wyróżnia spośród innych. W niektórych przypadkach nie jest konieczne malowanie a wystarczy samo mycie elewacji. O ile samodzielne mycie fasady zabudowań może nie dawać efektów. To mycie pod ciśnieniem, parą i przy pomocy specjalnie przygotowanej wody do mycia pomaga odzyskać dawny blask elewacji tak szklanej, jak i z cegły czy kamienia, a odnowienie elewacji jest zawsze zauważalne.

Dekoracja poprzez malowanie

Niegdyś elewacja zyskiwała na swej dekoracyjności poprzez wypukłe formy ozdobnych figur, gzymsów i portali. Dziś stawia się na znacznie prostsze rozwiązania widoczne w szczególności na blokowiskach. Malowanie elewacji w rozmaite wzory i kolory zestawiane w ciekawe obrazy dają rewelacyjny efekt i z łatwością można takowy obraz zmienić na inny. Kolorystykę obiektów można poprawić i dopasować do otoczenia poprzez stosowne malowanie kolorem. Farby fasadowe występują w niezliczonej ilości odcieni. Ich właściwości pozwalają na pokrycie jasnym odcieniem nawet najciemniejszej powłoki.

Ocieplenie styropianem

Najpopularniejszą formą ocieplenia budynków z lat PRL-u jest obłożenie murów warstwą styropianu, który pokrywa się tynkiem. Tynk jaki jest kładziony na styropian jest stosunkowo cienki, co za tym idzie łatwo ulega uszkodzeniom, chociażby poprzez dziobanie ptaków, które uwielbiają robić sobie gniazda w styropianowych elewacjach domów i bloków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *