Opony całoroczne to temat do którego wielu właścicieli samochodów bardzo często powraca w momencie wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Kierowcy zastanawiają się wówczas czy stosowanie opon wielosezonowych jest wystarczające w naszej strefie klimatycznej?
W ostatnim czasie można zaobserwować, iż zimy na obszarze kraju łagodnieją. Mroźnych dni jest niewiele w roku. Z tego też względu, kierowcy mają coraz więcej wątpliwości związanych z zakupem ogumienia. O ile w przypadku opon letnich temat nie podlega zbyt dużej dyskusji, o tyle opon zimowych już tak. Rozwiązaniem mogą stać się tutaj opony całoroczne. A zatem jakie zalety i wady mają opony całoroczne?
Opony całoroczne – krótka charakterystyka
Zarówno ogumienie sezonowe jak i całoroczne poddawane jest rozmaitym badaniom. Z badań przeprowadzonych na rynku wynika, że kilka procent Polaków korzysta z wielosezonowego ogumienia. Całoroczne ogumienie w testach wypada przyzwoicie w wielu kwestiach, ale oczywistym jest, że względem sezonowych produktów jest w co niektórych warunkach na niższej pozycji.
Opona całoroczna to kombinacja zwiększonej ilości krzemionki i olejów roślinnych, która nieźle hamuje latem, ale nie tak dobrze jak sezonowy odpowiednik. Ze względu na bardziej miękką strukturę i większą ilość lamelek, gorzej radzi sobie z odpornością na ścieranie bieżnika a także dynamicznymi zmianami kierunku. Ponadto mniej korzystnie wypada również w testach hamowania.
Zalety opon całorocznych
Bez wątpienia największą zaletą stosowania opon całorocznych jest wygoda. Przez cały rok używamy jednego kompletu opon i nie musimy pamiętać o zmianie opon na zimowe lub letnie. W sytuacji takiego wyboru nie są nam również straszne nagłe zmiany warunków atmosferycznych, takie jak na przykład niespodziewane opady śniegu. Watro pamiętać, że opona całoroczna powinna dobrze spisywać się zarówno na suchej, mokrej jak i zaśnieżonej nawierzchni.
Kolejną istotną zaletą opon całorocznych jest ich trwałość. Z tego względu, iż mają być one eksploatowane przez cały rok, wykonane są z mieszanki gum bardziej odpornej na ścieranie. Dzięki temu na dobrych oponach wielosezonowych można przejechać znacznie więcej kilometrów niż na oponach sezonowych. A zatem z czasem oszczędzamy sporo na wymianie oraz na zakupie samych opon.
Wady opon całorocznych
Pomimo, iż stosowanie opon całorocznych przynosi oszczędności, należy wiedzieć, iż uniwersalizm tych opon powoduje, że na przykład na oblodzonej drodze opony te nie zagwarantują nam takiej przyczepności jak opony zimowe. Niestety skuteczność takiego ogumienia w warunkach zimowych jest w niektórych warunkach mniejsza. Warto myśleć o oszczędnościach, ale zawsze też, należy pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Z uwagi na uniwersalny charakter opon całorocznych, zaleca się ich stosowanie w samochodach o stosunkowo niewielkiej mocy silnika i eksploatowanych przede wszystkim w mieście, gdzie osiągane prędkości nie dorównują autostradowym.
Na zakończenie warto wspomnieć, iż niezależnie od wybranego wariantu opon, zawsze należy dobrze przyjrzeć się każdej oponie pod względem bezpieczeństwa oraz przeanalizować wyniki tego wyrobu w testach. To zapewne pomoże ocenić oponę i lepiej dopasować produkt do indywidualnych potrzeb.