Bez wątpienia piękny oraz bezawaryjny samochód sprawdzonej na rynku motoryzacyjnym marki to marzenie każdego kierowcy. Niemniej czasem nawet wysokiej klasy pojazdy samochodowe ulegają poważnej awarii jak na przykład uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy uszkodzenia tejże uszczelki?
Z czego zbudowana jest uszczelka pod głowicą?
Uszczelka znajdująca się pomiędzy głowicą a blokiem silnika jest wykonana z kilku warstw materiałów, najczęściej z metali takich jak stal. W niektórych modelach samochodów stosowane są uszczelki miedziane, które to znacznie lepiej odprowadzają ciepło z bloku silnika.
Podczas eksploatacji pojazdu uszczelka pod głowicą jest narażona na ciężkie warunki pracy, w szczególności na wysokie ciśnienie wynoszące nawet do 2 tys. barów. Ponadto jest ona skazana na znaczne wahania temperatur, począwszy od ujemnych, a skończywszy na kilkuset stopniach Celsjusza. Niekorzystną gospodarkę cieplną mają przede wszystkim nowoczesne silniki benzynowe o niskiej pojemności skokowej oraz wysokiej mocy.
Niemniej jeśli wszystkie parametry pracy jednostki mieszczą się w normach przewidzianych przez producenta, a uszczelka nie posiada wady fabrycznej, to wówczas powinna wytrzymać przez szereg długich lat.
Uszkodzenie uszczelki pod głowicą pojawia się zazwyczaj wówczas, gdy z jakiegoś powodu dojdzie do zbyt wysokiego oraz niekontrolowanego wzrostu temperatury w obrębie bloku lub głowicy silnika.
Diagnostyka oraz naprawa uszkodzonej uszczelki pod głowicą
Istnieje kilka symptomów, które świadczą o tym, że uszczelka uległa awarii. W takiej sytuacji bardzo często pod korkiem wlewu oleju pojawia się biały szlam. Ponadto można zauważyć dymienie na biało oraz kipienie płynu w zbiorniczku. Poszukiwanie usterki warto też rozpocząć od sprawdzenia poziomu płynu oraz obserwacji w jaki sposób działa dmuchawa w chłodnicy.
Polecamy: Jak przedłużyć trwałość opony w samochodzie?
Gdy kilka z tych objawów występuje jednocześnie, to wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia uszczelki pod głowicą. Wówczas to powstaje konieczność wymiany uszczelki na nową. Jest to bardzo poważna operacja, która wymaga demontażu wielu elementów, wśród których można wymienić napęd rozrządu.
Na obniżenie trwałości uszczelki pod głowicowej ogromny wpływ ma:
- Niesprawny układ chłodzenia,
- niewłaściwy montaż instalacji gazowej
- oraz zbyt mocny tuning.
Ile kosztuje naprawa uszczelki pod głowicą?
Koszt naprawy uszczelki pod głowicą jest zależny od kilku istotnych czynników. W dużej mierze zależy od tego, ile dodatkowych czynności będzie trzeba wykonać podczas wymiany uszczelki. Sama uszczelka nie jest droga, bowiem kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złoty, w zależności od rodzaju silnika. Do tego należy doliczyć ewentualne koszty związane z naprawą głowicy, czyszczeniem oraz wymianą prowadnic, uszczelniaczy oraz gniazd zaworowych.
Niewątpliwie warto też zainwestować w nowe śruby głowicy i napęd rozrządu, gdyż montaż starych części w tym wypadku nie jest wskazany, bowiem może wiązać się z kolejną awarią silnika.
Podczas wymiany uszczelki mechanik odpowiedzialny za naprawę powinien też skontrolować stan uszczelniaczy wałków rozrządu. Na koniec prac należy zawsze wymienić olej w samochodzie. Podczas takiej awarii samochodu niezwykle ważna jest zawsze poprawna diagnostyka, a gdy naprawa jest konieczna, wówczas warto sprawdzić co doprowadziło do zniszczenia uszczelki.