czas pracy kierowców
Motoryzacja

Wspomaganie kontroli pracy kierowców

Od dłuższego już czasu funkcjonuje w Polsce przepis o ograniczonym, czynnym czasie pracy kierowców zawodowych. Wprowadzono go zaś nie tylko po to, aby dostosować przepisy do obowiązujących w Unii Europejskiej, ale i z innych powodów.

Polepszenie bezpieczeństwa na drogach

Głównym czynnikiem było polepszenie bezpieczeństwa na drogach, poprzez ograniczenie liczby zmęczonych kierowców, prowadzących ciężkie auta. Nie od dziś wiadomo, że każdy kierowca, nie tylko zawodowy, w przypadku zmęczenia i niedospania, jest zagrożeniem dla siebie i całego ruchu drogowego.

Następnym, zminimalizowanie nadmiernego wykorzystywania kierowców przez firmy transportowe. Co niestety miało miejsce niejednokrotnie. Zanim otwarto rynek pracy dla polskich kierowców poza granicami kraju, byli oni nierzadko szantażowani utratą miejsca pracy i zmuszani do ponadnormatywnego wysiłku za kierownicą.

Wreszcie punkt trzeci. A więc ochrona samych kierowców przed własną zapalczywością w dążeniu do jak największej liczby wyjeżdżonych, czyli wypracowanych godzin pracy.

Ten ostatni aspekt miał zresztą miejsce nagminnie. Do opinii publicznej dochodziły wieści o szaleńcach spędzających za kółkiem dobę, a nawet dłużej. Aby uniknąć takich „wyczynów” wprowadzono więc tzw. tachografy. Czyli liczniki przejechanych kilometrów i wraz z czasem, w jakim aktywna jazda miała miejsce. A obecnie wprowadzone są również specjalistyczne narzędzia informatyczne, kontrolujące je w czasie rzeczywistym.

Pracodawcy kontrolują czas pracy kierowców zawodowych

Spedycja i transport ma obowiązek samodzielnego kontrolowania pracy zatrudnionych przez siebie ludzi i w wypadku nieprzestrzegania przepisów, właściciele firmy z takich branż mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności nie tylko finansowej, ale włącznie z utratą licencji. A nawet odpowiedzialnością karną. Dlatego właśnie sami muszą planować oraz kontrolować czas pracy kierowców. Ale już nie muszą tego robić w sposób staroświecki. Rozrysowując grafiki. Ponieważ istnieje oprogramowanie by kontrolować czas pracy kierowców.

System wspomaga kontrolę. Rozliczanie przejechanych kilometrów także przez kadry. Oraz pozwala planować przyszły czas pracy kierowcy. Poprzez moduł połączony aktywnie z tachografem oraz kartą kierowcy, umożliwia natychmiastowy dostęp do informacji. Jednocześnie całkowicie uniemożliwiając fałszowanie danych zawartych w tachografie.

Pracodawca z takim narzędziem w ręku nie musi się obawiać kontrolerów. Ponieważ wszystkie dane dotyczące przestrzegania przepisów przez jego przedsiębiorstwo, będzie miał w każdej chwili dostępne do weryfikacji. Dla uczciwego właściciela firmy jest to niewątpliwie przydatna forma, gdyż podczas nierzadko nieprzyjemnych spotkań z zarozumiałymi urzędnikami, nie będą mu oni mogli absolutnie niczego zarzucić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *