Sport

Wyjazd na przystępny trekking

Wyjazdy trekkingowe stały się w ostatnich latach wyjątkowo popularne. Głównie ze względu na fakt, iż zapewniają możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Jest to doskonałą alternatywą do urlopu spędzonego na hotelowym basenie. W trakcie urlopowego trekkingu, możemy w o wiele większym zakresie naładować nasze baterie. Podreperować nasz budżet energii witalnej. Tym bardziej, iż obecnie możemy nawet wybrać się na wyjątkowo przystępny trekking. Przystępny w zakresie ceny i wymagań, czyli wyjazd do Alp Grackich z wejściem na Gran Paradiso o wysokości 4061 m n.p.m.

Przystępny trekking z wejściem na Gran Paradiso.

Warto podkreślić, iż wyjazd tego typu, jest stosunkowo łatwy pod względem wymagań. Zdobycie szczytu nie wymaga od nas jakichś specjalnych umiejętności alpinistycznych. Niemniej jednak podstawowy ekwipunek taki jak raki, uprząż i czekan będzie niezbędny. Oczywiście niezbędne będzie także dobre przygotowanie fizyczne i kondycyjne. Nie jest to jednak trekking aż tak wymagający, jak w przypadku wejścia na inne alpejskie czterotysięczniki. W zeszłym roku, wraz z biurem podróży APTER, na szczyt ten, weszło aż 16 osób. Na sam szczyt podchodzi grupa 3-4 osób wraz z przewodnikiem, a jeden nocleg należy spędzić w górskim schronisku. Pomimo pewnego poziomu trudności, wejście na Gran Paradiso, należy uznać za wyjątkowo przystępny trekking. Jest to wyprawa, na którą każdy, posiadający pewne górskie doświadczenie, może się z powodzeniem wybrać. Dlatego też, warto taką opcję przemyśleć, gdyż dla wielu z nas może się to okazać wyprawą życia.

Przygotowanie na przystępny trekking.

Niezależnie od tego, iż jest to trasa stosunkowo łatwa, jak na zdobywanie czterotysięcznika, koniecznością będzie odpowiednie wyposażenie i przygotowanie. Podstawą będzie przygotowanie fizyczne i kondycyjne. Do tego trzeba będzie także zaopatrzyć się w niezbędny ekwipunek, w którym najważniejsze elementy to:

  • Plecak o pojemności około 40 litrów – wyposażony w paski, które umożliwiać będą dopięcie czekana
  • Solidne, górskie, wodoodporne buty ze sztywną podeszwą. Muszą umożliwiać założenie do nich raków.
  • Podstawowy sprzęt alpinistyczny – lekka uprząż dolna, raki, czekan, kijki składane
  • Lekka i ciepła odzież trekkingowi
  • Czapka i rękawice
  • Krem z filtrem UV oraz przeciwsłoneczne okulary – pokrywa śnieżna odbija dużo promieniowania UV, co może być dość niebezpieczne dla oczu.
  • Dodatkowy ekwipunek taki jak termos, apteczka pierwszej pomocy, koc termiczny.

Jest to oczywiście wyposażenie absolutnie podstawowe. Każdy z nas powinien jeszcze samodzielnie dobrać pozostały sprzęt, zgodnie ze swoimi potrzebami oraz upodobaniami. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo jest to przystępny trekking, zawsze musimy być przygotowani. Zawsze musimy też postępować z wyobraźnią. W górach w końcu nie ma miejsca na jakiekolwiek żarty i brak wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *