Zmiana kwalifikacji branżowych
Biznes

Zmiana kwalifikacji branżowych – czy to faktycznie takie trudne?

Gdy ktoś przez wiele lat przyzwyczaił się do wykonywania konkretnego zawodu, trudno mu się pogodzić z faktem, że ów zawód wymiera lub stał się nieopłacalny. Jednak w obecnych czasach zmiana kwalifikacji branżowych nie powinna chyba stanowić takiego problemu!

Kiedy potrzebna jest zmiana kwalifikacji

Często czujemy, że dusimy się w swojej pracy. Czasem wystarczy dłuższy urlop, by sobie uświadomić, że to tylko chwilowe „zmęczenie materiału”. Bywa jednak, że nasza frustracja związana z chodzeniem codziennie przez 20 lat do tej samej fabryki narasta. Jest ona całkiem słuszna. Człowiek jest istotą, która potrzebuje nowych wyzwań. Dusi się, gdy stoi w miejscu, nieważne jak komfortowe byłoby to miejsce!

Zwykle powodem do zmiany zawodu bywają kwestie finansowe. Trudno jest zmienić prace, gdy w okolicy jest brak ofert pracy dla osób z konkretnym wykształceniem.

Jeszcze trudniej – całkowicie zmienić swój zawód. Psychologowie określają to całkiem słusznie jako „strefę komfortu”. Inaczej mówiąc to nie zmiany są trudne. Trudno jest zmusić się do decyzji o tych zmianach. Czasem „stara bida” wydaje nam się lepsza niż inwestowanie czasu, pieniędzy i umiejętności w coś, co nie wiadomo do końca jaki będzie miało skutek. Dlatego właśnie tkwimy w takim marazmie.

Od czego zacząć przebranżowienie

Gdy już jesteśmy pewni, że nie chcemy dłużej robić tego, co dotychczas, lub nie możemy dłuższy czas znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie – czeka nas zmiana kwalifikacji. Dobrze jest zacząć od rekonesansu. Jakie możliwości dokształcania oferuje nam najbliższa okolica? Czy w szkołach policealnych lub na uczelniach wyższych w okolicy jest coś, co nas interesuje? Czy są po tym szanse zatrudnienia? Wszelkie informacje można łatwo znaleźć w sieci, wystarczy poświęcić na to trochę czasu.

Jeśli to, co chcemy w życiu zrobić wymaga zmiany miejsca zamieszkania – będzie to trudniejsze do realizacji. Wciąż jednak jest to możliwe, a czasem nawet konieczne. Wielu osobom szczęście w życiu przyniósł wyjazd za granicę. Wiązał się on z koniecznością nauczenia języka i całkowitą zmianą otoczenia. Finalnie jednak przyniósł wyczekiwane rezultaty w postaci większych wpływów na konto i stabilizacji finansowej.

Nie jest to łatwe. Pewnie zmiana kwalifikacji branżowych będzie wymagała zakuwania do egzaminów po nocach lub dojeżdżania wiele kilometrów na zajęcia. Przekonasz się jednak, że zdobywanie nowej wiedzy, nawet dla dojrzałej osoby może być bardzo satysfakcjonujące. A nawet przyjemne! No i otwiera nowe możliwości zawodowe, a o to warto walczyć, choćby to miało trwać latami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *